Skip to content

139 Elmhurst DrivePhillipsburg, NJ 08865

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$335,139
Last Sale Date
Sep 24, 2025

Property Information

Block2904
Lot11
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,460
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,000
33%
Improvement Value:$95,400
67%
Total Assessment$142,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,472+8.3%
2024$5,975+3.0%
2023$5,800+0.8%
2022$5,756+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$335,139
Sq Ft1,460DeedBook 3526, Page 125

Property Sale

Sale
$224,000
DeedBook 2158, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1950