Skip to content

134 Best AvenuePhillipsburg, NJ 08865

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 21, 2019

Property Information

Block2904
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,116
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
38%
Improvement Value:$79,400
62%
Total Assessment$127,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,790+8.3%
2024$5,346+3.0%
2023$5,189+0.8%
2022$5,150+11.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950