Skip to content

Bennett Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$22,650
Last Sale Date
Dec 6, 2006

Property Information

Block306
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
DescriptionG2
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,300
76%
Improvement Value:$7,500
24%
Total Assessment$30,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,400+8.3%
2024$1,292+3.0%
2023$1,254+0.8%
2022$1,245+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$22,650
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1900