Skip to content

57 Bennett Street

Piscataway, NJ 08854

Built 1900

Last Sale Price
$98,003
Last Sale Date
Jun 25, 2024

Property Information

Block306
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page03

Building Details

Building Class33
Description2.5SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,608
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,500
32%
Improvement Value:$48,700
68%
Total Assessment$71,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,236+8.3%
2024$2,988+3.0%
2023$2,900+0.8%
2022$2,878+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$98,003
Sq Ft1,608DeedBook 3438, Page 46Recorded7/18/2024

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,160DeedBook 2865, Page 279Recorded6/8/2018

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 1915, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1900