Skip to content

709 Hillcrest Boulevard

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1938

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Nov 16, 2023

Property Information

Block402
Lot13
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description2SSG1
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,712
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,600
29%
Improvement Value:$124,700
71%
Total Assessment$175,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,467+8.9%
2024$6,856-0.5%
2023$6,890+0.8%
2022$6,836+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,712DeedBook 3390, Page 200Recorded11/28/2023

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 1267, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1938