Skip to content

671 Barrymore Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1965

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Oct 24, 2014

Property Information

Block402
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description2S-B
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage2,380
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,300
19%
Improvement Value:$214,400
81%
Total Assessment$264,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,031+8.3%
2024$11,107+3.0%
2023$10,781+0.8%
2022$10,699+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft2,380DeedBook 2579, Page 164Recorded10/30/2014

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 1876, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1965