Skip to content

44 Roseberry Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 2005

Last Sale Price
$334,500
Last Sale Date
Jun 14, 2005

Property Information

Block402
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description2S-S
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage2,299
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
17%
Improvement Value:$189,200
83%
Total Assessment$229,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,358+8.3%
2024$9,563+3.0%
2023$9,282+0.8%
2022$9,212+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$334,500
DeedBook 2025, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 1905, Page 185