Skip to content

164 Lincoln Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 28, 1999

Property Information

Block608
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page06

Building Details

Building Class17
Description2S-B
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,920
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,200
24%
Improvement Value:$136,600
76%
Total Assessment$180,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,217+8.3%
2024$7,586+3.0%
2023$7,364+0.8%
2022$7,308+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 993, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1929