Skip to content

160 Lincoln Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1920

Last Sale Price
$329,900
Last Sale Date
Jun 16, 2022

Property Information

Block608
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page06

Building Details

Building Class17
Description2S-B
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,928
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,600
19%
Improvement Value:$192,200
81%
Total Assessment$237,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,808+8.3%
2024$9,978+9.1%
2023$9,144+0.8%
2022$9,074+0.7%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$329,900
Sq Ft1,928DeedBook 3272, Page 126Recorded6/21/2022

Property Sale

Sale
$223,500

From:

To:

Sq Ft1,928DeedBook 2779, Page 113Recorded7/24/2017

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,928DeedBook 2513, Page 250Recorded10/1/2013

Property Sale

Sale
$249,900
DeedBook 1916, Page 264

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 1488, Page 254

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 945, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1920