Skip to content

159 Hudson/129 Filmore St

Phillipsburg, NJ 08865

Commercial

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jun 4, 2024

Property Information

Block813
Lot55
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page08

Building Details

Building Class---
Description2.5SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,600
25%
Improvement Value:$156,700
75%
Total Assessment$209,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,513+8.3%
2024$8,782+3.0%
2023$8,525+0.8%
2022$8,460+0.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$550,000
DeedBook 3434, Page 40Recorded7/1/2024

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$116,097
DeedBook 1782, Page 153

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 1365, Page 178