Skip to content

223 Hudson StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 9, 2007

Property Information

Block817
Lot9
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page08

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,155
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,400
30%
Improvement Value:$58,000
70%
Total Assessment$83,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,541+9.0%
2024$3,249+3.3%
2023$3,147+0.8%
2022$3,121+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 1777, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1900