Skip to content

52 Schultz AvenuePhillipsburg, NJ 08865

Built 1936

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Jun 23, 2010

Property Information

Block817
Lot1
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page08

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,452
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,400
22%
Improvement Value:$92,500
78%
Total Assessment$117,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,359+8.3%
2024$4,947+3.0%
2023$4,802+0.8%
2022$4,766+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 2327, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1936