Skip to content

229 Hudson StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Nov 8, 2016

Property Information

Block817
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page08

Building Details

Building Class33
Description2SBG1
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,260
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
34%
Improvement Value:$48,500
66%
Total Assessment$73,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,341+8.3%
2024$3,084+3.0%
2023$2,994+0.8%
2022$2,971+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 2725, Page 166Recorded11/23/2016

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 2055, Page 318

Property Sale

Sale
$35,884
DeedBook 1759, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1900