Skip to content

182 Chambers Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
Feb 9, 2006

Property Information

Block905
Lot23
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page09

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,120
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,400
35%
Improvement Value:$36,000
65%
Total Assessment$55,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,518+8.3%
2024$2,325+3.0%
2023$2,256+0.8%
2022$2,239+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 2064, Page 306

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 2045, Page 256

Property Sale

Sale
$65,900
DeedBook 1194, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1900