Skip to content

74 River Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 14, 2024

Property Information

Block113
Lot34
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage672
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
59%
Improvement Value:$50,000
41%
Total Assessment$122,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,317+1.4%
2024$5,244+5.1%
2023$4,991+3.2%
2022$4,836+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 1764, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1948