Skip to content

226 Finesville Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1800

Last Sale Price
$222,000
Last Sale Date
Jun 24, 2013

Property Information

Block117
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page23.1

Building Details

Building Class18
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,572
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,200
32%
Improvement Value:$143,800
68%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,152+1.4%
2024$9,026+5.1%
2023$8,591+3.2%
2022$8,324+1.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$222,000

From: SCHIED, JENNIFER L & SCOTT D

To: MIESBAUER, LESLIE V

Sq Ft1,572DeedBook 2496, Page 103Recorded7/1/2013

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 2139, Page 239

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 1693, Page 88

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 1286, Page 269

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 1049, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1800