Skip to content

301 Victory Ave

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1954

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Feb 23, 2021

Property Information

Block16.02
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,632
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,200
27%
Improvement Value:$172,200
73%
Total Assessment$237,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,346+1.4%
2024$10,203+48.9%
2023$6,852+11.6%
2022$6,140+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,632DeedBook 3142, Page 47Recorded3/10/2021

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 3090, Page 124Recorded9/16/2020

Property Built

Built

Year Built: 1954