Skip to content

213 Ohio Ave

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1955

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
May 25, 2004

Property Information

Block72
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class16
Description1S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,619
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
36%
Improvement Value:$123,500
64%
Total Assessment$192,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,389+1.4%
2024$8,274+5.1%
2023$7,875+3.2%
2022$7,631+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 1927, Page 136

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 1271, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1955