Skip to content

217 Ohio Ave

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1950

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
May 19, 2022

Property Information

Block72
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class16
Description1S-F;1GAR
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,493
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,400
33%
Improvement Value:$139,700
67%
Total Assessment$208,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,069+1.4%
2024$8,944+17.9%
2023$7,585+3.2%
2022$7,349+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,493DeedBook 3274, Page 246Recorded6/29/2022

Property Sale

Sale
$208,500

From:

To:

Sq Ft1,493DeedBook 2755, Page 122Recorded4/17/2017

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,493DeedBook 2512, Page 83Recorded9/24/2013

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 1933, Page 72

Property Sale

Sale
$120,200
DeedBook 1258, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1950