Skip to content

494 Franklin Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 18, 2007

Property Information

Block88
Lot1
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage837
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,600
49%
Improvement Value:$67,400
51%
Total Assessment$133,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,796+1.4%
2024$5,716+5.1%
2023$5,441+3.2%
2022$5,272+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 1854, Page 167

Property Sale

Sale
$84,900
DeedBook 1218, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1953