Skip to content

491 Ringwood Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1956

Last Sale Date
Aug 4, 1980

Property Information

Block88
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description1S-F;1GAR
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,428
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,600
34%
Improvement Value:$131,100
66%
Total Assessment$198,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,659+1.4%
2024$8,540+5.1%
2023$8,129+3.2%
2022$7,876+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 743, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1956