Skip to content

496 Franklin St.

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1945

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
May 16, 2024

Property Information

Block88
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,062
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,200
48%
Improvement Value:$70,800
52%
Total Assessment$136,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,927+1.4%
2024$5,845+5.1%
2023$5,564+3.2%
2022$5,391+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,062DeedBook 3428, Page 318Recorded6/5/2024

Property Sale

Sale
$105,000
Sq Ft1,062DeedBook 3422, Page 140Recorded5/2/2024

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 805, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1945