Skip to content

656 Carpentersville Rd.

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1953

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Mar 28, 2013

Property Information

Block94
Lot11
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16.5
Description1S-F;1GAR
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage968
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,600
43%
Improvement Value:$85,800
57%
Total Assessment$151,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,598+1.4%
2024$6,507+5.1%
2023$6,194+3.2%
2022$6,002+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 2479, Page 233

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 1510, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1953