Skip to content

525 River Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1955

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jul 22, 2020

Property Information

Block97
Lot15
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page7.01

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,000
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,800
47%
Improvement Value:$59,500
53%
Total Assessment$112,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,894+1.4%
2024$4,827+5.1%
2023$4,594+21.4%
2022$3,786+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 3076, Page 10Recorded7/24/2020

Property Sale

Sale
$89,375
DeedBook 2401, Page 30

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 2075, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1955