Skip to content

529 River Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1812

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Feb 9, 2018

Property Information

Block97
Lot12
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page7.01

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,607
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
41%
Improvement Value:$122,500
59%
Total Assessment$206,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,999+1.4%
2024$8,875+5.1%
2023$8,448+3.2%
2022$8,186+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,607DeedBook 2832, Page 262Recorded2/14/2018

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,607DeedBook 2773, Page 220Recorded6/30/2017

Property Built

Built

Year Built: 1812