Skip to content

519 River Road

Phillipsburg, NJ 08865

Vacant Land

Last Sale Price
$8,400
Last Sale Date
Mar 3, 2023

Property Information

Block97
Lot16
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page7.01

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage---
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$11,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$484+1.5%
2024$477+5.1%
2023$454+3.2%
2022$440+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$8,400
DeedBook 3350, Page 13Recorded5/24/2023

Property Sale

SaleMulti
$800,000

From:

To:

DeedBook 3082, Page 311Recorded8/20/2020

Also conveyed in this deed

2 parcels