Skip to content

495 River Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1945

Last Sale Price
$54,000
Last Sale Date
Mar 20, 1984

Property Information

Block97
Lot27
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page7.01

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,730
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,800
35%
Improvement Value:$139,800
65%
Total Assessment$213,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,309+1.4%
2024$9,181+5.1%
2023$8,738+3.2%
2022$8,467+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 859, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1945