Skip to content

485 River Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1950

Last Sale Price
$282,000
Last Sale Date
May 6, 2003

Property Information

Block97
Lot32
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page7.01

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage640
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,400
52%
Improvement Value:$70,000
48%
Total Assessment$144,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,293+1.4%
2024$6,206+5.1%
2023$5,907+3.2%
2022$5,724+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$282,000
DeedBook 1865, Page 209

Property Sale

Sale
$68,500
DeedBook 970, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1950