Skip to content

383 River Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1923
Public Property

Last Sale Price
$176,859
Last Sale Date
Sep 21, 2006

Property Information

Block97
Lot53
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,622
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,800
49%
Improvement Value:$8,100
51%
Total Assessment$15,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2008$1,706-57.8%
2007$4,039+9.1%
2006$3,702+4.9%
2005$3,528-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$176,859
DeedBook 2109, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1923