Skip to content

375 River Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1880

Last Sale Date
Feb 3, 2015

Property Information

Block97
Lot56
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage1.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$60,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,624+1.4%
2024$2,587+5.1%
2023$2,463+3.2%
2022$2,386+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1880