Skip to content

188 W Washington Ave

Washington, NJ 07882

Built 1900

Last Sale Price
$74,500
Last Sale Date
Oct 21, 1991

Property Information

Block10.03
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class43
Description2S-F-X-1UG
Dwellings1
ZoningOB
Sq Footage1,524
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,200
27%
Improvement Value:$70,400
73%
Total Assessment$96,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,395+8.1%
2024$4,991+2.5%
2023$4,869-2.3%
2022$4,986+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$74,500
DeedBook 1246, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1900