Skip to content

13 Carlton Ave

Washington, NJ 07882

Built 1901

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
May 6, 1985

Property Information

Block19
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L-1UG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,577
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
37%
Improvement Value:$83,200
63%
Total Assessment$131,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,078+8.4%
2024$6,529+2.6%
2023$6,362-2.4%
2022$6,521+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 910, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1901