Skip to content

63 N Jackson Ave

Washington, NJ 07882

Built 1901

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Jun 11, 2019

Property Information

Block37
Lot16
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,572
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,200
27%
Improvement Value:$84,400
73%
Total Assessment$115,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,456+8.1%
2024$5,973+2.5%
2023$5,826-2.3%
2022$5,966+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

From: GOOD AS NEW VENTURES LLC

To: FLOREZ, HUGO

Sq Ft1,572DeedBook 2967, Page 281

Property Sale

Sale
$50,000

From: GERO, D M FKA DEVOE, D M/FISHER, D

To: GOOD AS NEW VENTURES, LLC

Sq Ft1,572DeedBook 2907, Page 124Recorded10/29/2018

Property Built

Built

Year Built: 1901