Skip to content

3 S Prospect St

Washington, NJ 07882

Built 1917

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Oct 8, 2020

Property Information

Block100
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class43
Description2S-AL-T
Dwellings1
ZoningOB
Sq Footage1,000
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,200
47%
Improvement Value:$39,900
53%
Total Assessment$75,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,194+8.1%
2024$3,880+2.5%
2023$3,785-2.3%
2022$3,876+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
Sq Ft1,000DeedBook 3136, Page 44Recorded2/19/2021

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 1929, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1917