Skip to content

9-11-13 S Prospect St

Washington, NJ 07882

Built 1920

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Nov 15, 2022

Property Information

Block100
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class45
Description2S-B-X
Dwellings3
ZoningR3
Sq Footage3,154
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,800
22%
Improvement Value:$124,400
78%
Total Assessment$160,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,947+8.1%
2024$8,278+2.5%
2023$8,074-2.3%
2022$8,268+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft3,154DeedBook 3318, Page 91Recorded12/28/2022

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft3,154DeedBook 2794, Page 322Recorded9/19/2017

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 1985, Page 314

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 1505, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1920