Skip to content

1 E Gardners Court

Washington, NJ 07882

Built 1929

Last Sale Price
$109,500
Last Sale Date
Mar 25, 1991

Property Information

Block100
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L-1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,648
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,400
27%
Improvement Value:$100,600
73%
Total Assessment$137,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,651+8.1%
2024$7,079+2.5%
2023$6,905-2.3%
2022$7,071+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$109,500
DeedBook 1222, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1929