Skip to content

25 State St

Washington, NJ 07882

Built 1901

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 21, 2025

Property Information

Block11
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage1,352
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,600
40%
Improvement Value:$71,800
60%
Total Assessment$120,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,724+8.1%
2024$6,221+2.5%
2023$6,068-2.3%
2022$6,214+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 1005, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1901