Skip to content

17 N Lincoln Ave

Washington, NJ 07882

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 6, 2025

Property Information

Block11
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L-1UG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,806
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,400
31%
Improvement Value:$103,500
69%
Total Assessment$150,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,428+8.1%
2024$7,797+2.5%
2023$7,605-2.3%
2022$7,788+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 845, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1920