Skip to content

21 State St

Washington, NJ 07882

Built 1901

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 14, 2021

Property Information

Block11
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2S-F-X-2UG
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage1,990
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,600
32%
Improvement Value:$105,200
68%
Total Assessment$153,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,590+8.1%
2024$7,947+2.5%
2023$7,752-2.3%
2022$7,938+0.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft1,990DeedBook 2707, Page 279Recorded9/1/2016

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 1832, Page 223

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 1461, Page 328

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 1275, Page 234

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 1175, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1901