Skip to content

26 State St

Washington, NJ 07882

Built 1901

Last Sale Price
$264,500
Last Sale Date
Dec 27, 2021

Property Information

Block12
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF-L-1UG
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,108
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,600
31%
Improvement Value:$108,100
69%
Total Assessment$156,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,752+8.1%
2024$8,097+2.5%
2023$7,898-2.3%
2022$8,087+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$264,500
Sq Ft2,108DeedBook 3231, Page 274Recorded1/12/2022

Property Sale

Sale
$293,000
DeedBook 2121, Page 198

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 1618, Page 1

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 1216, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1901