Skip to content

168 Belvidere Ave

Washington, NJ 07882

Built 1901

Last Sale Price
$204,900
Last Sale Date
Dec 18, 2020

Property Information

Block33
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L
Dwellings1
ZoningOB
Sq Footage2,100
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,800
27%
Improvement Value:$117,600
73%
Total Assessment$161,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,014+8.1%
2024$8,340+2.5%
2023$8,135-2.3%
2022$8,330+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$204,900
Sq Ft2,100DeedBook 3137, Page 92Recorded2/24/2021

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 1301, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1901