Skip to content

111 E Washington Ave

Washington, NJ 07882

Built 1901

Owner
---
Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jan 14, 2026

Property Information

Block94
Lot13
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-L-2UG
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage2,042
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,400
21%
Improvement Value:$101,800
79%
Total Assessment$128,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,160+8.1%
2024$6,624+2.5%
2023$6,461-2.3%
2022$6,616+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft2,042DeedBook 3557, Page 33Recorded2/20/2026

Property Sale

Sale
$161,500
Sq Ft2,042DeedBook 3508, Page 8Recorded6/26/2025

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft2,042DeedBook 2692, Page 294Recorded6/24/2016

Property Built

Built

Year Built: 1901