Skip to content

44 State St

Washington, NJ 07882

Built 1930

Last Sale Price
$189,500
Last Sale Date
Jul 21, 2017

Property Information

Block13
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-1UG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,896
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,600
36%
Improvement Value:$86,400
64%
Total Assessment$135,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,540+8.1%
2024$6,975+2.5%
2023$6,804-2.3%
2022$6,967+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$189,500

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 2783, Page 92Recorded8/7/2017

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2510, Page 3

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 1902, Page 131

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 1797, Page 244

Property Sale

Sale
$70,500
DeedBook 1034, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1930