Skip to content

42 State St

Washington, NJ 07882

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2016

Property Information

Block13
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-X-2UG
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,033
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,600
34%
Improvement Value:$93,200
66%
Total Assessment$141,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,670+8.4%
2024$7,077+2.6%
2023$6,897-2.4%
2022$7,068+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 1689, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1922