Skip to content

21 N Wandling Ave

Washington, NJ 07882

Built 1940

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
Jul 13, 2018

Property Information

Block13
Lot1
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-L-2UG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,018
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,800
36%
Improvement Value:$85,000
64%
Total Assessment$131,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,361+8.1%
2024$6,810+2.5%
2023$6,643-2.3%
2022$6,802+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$183,000

From:

To:

Sq Ft1,018DeedBook 2879, Page 179Recorded7/24/2018

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 2153, Page 66

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 1923, Page 179

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 1588, Page 102

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 1393, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1940