Skip to content

78 W Johnston St

Washington, NJ 07882

Built 1900

Last Sale Date
May 31, 2005

Property Information

Block15
Lot24
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,784
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,400
32%
Improvement Value:$107,000
68%
Total Assessment$158,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,847+8.1%
2024$8,185+2.5%
2023$7,983-2.3%
2022$8,175+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2008, Page 12

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 1763, Page 135

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 1584, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1900