Skip to content

251 Belvidere Ave

Washington, NJ 07882

Built 1900

Last Sale Price
$121,900
Last Sale Date
Aug 31, 1999

Property Information

Block6
Lot80
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-A
Dwellings1
ZoningOB
Sq Footage1,798
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,800
28%
Improvement Value:$111,200
72%
Total Assessment$155,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,657+8.1%
2024$8,009+2.5%
2023$7,812-2.3%
2022$8,000+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$121,900
DeedBook 1644, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1900