Skip to content

55 Carlton Ave

Washington, NJ 07882

Built 1900

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 26, 2021

Property Information

Block16
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2S-F-X-2UG
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage1,742
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
36%
Improvement Value:$87,700
64%
Total Assessment$136,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,635+8.1%
2024$7,063+2.5%
2023$6,890-2.3%
2022$7,055+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,742DeedBook 3182, Page 168Recorded7/30/2021

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 1005, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1900