Skip to content

43 Carlton Ave

Washington, NJ 07882

Built 1921

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Aug 26, 2010

Property Information

Block16
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,504
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,800
34%
Improvement Value:$92,900
66%
Total Assessment$139,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,802+8.1%
2024$7,218+2.5%
2023$7,041-2.3%
2022$7,210+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 2334, Page 24

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 1113, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1921