Skip to content

37 Carlton Ave

Washington, NJ 07882

Built 1951

Last Sale Date
Mar 7, 2008

Property Information

Block16
Lot9
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1UG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,192
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,400
38%
Improvement Value:$81,400
62%
Total Assessment$130,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,055+8.4%
2024$6,508+2.6%
2023$6,342-2.4%
2022$6,501+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2196, Page 342

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 1283, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1951